UNIT BIMBINGAN KAUNSELING

RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari                                        : Isnin                                                                       
Tarikh                                     : 4 Mei  2011 
Masa                                       : 10.20-11.20 Pagi
Tahun                                     : 1Iltizam                                                                  
Bilangan Pelajar                     : 39 Orang
Mata Pelajaran                       : Pendidikan Islam
Tajuk                                      :Alat-alat yang digunakan untuk BERSUCI
Hasil Pembelajaran: Di akhir pengajaran, pelajar dapat :
1.      Menyatakan alat-alat yang digunakan untuk bersuci.
2.      Menerangkan cara-cara untuk bersuci dengan betul.
3.      Membezakan alat yang boleh dan tidak boleh digunakan untuk bersuci.
4.      Menganalisis mengapa bahan makanan tidak boleh digunakan untuk bersuci.
Kaedah Pembelajaran    : Pembelajaran Masteri, Pembelajaran Kooperatif dan Pembelajaran
                                 Kontekstual
Alat Bantu Mengajar     : MS PowerPoint, LCD, benda-benda maujud , gambar , kertas , pen
Nilai                               : menghormati bahan makanan dan  bersyukur
KBKK                                      : Berfikir kritis dan kreatif
Pengetahuan sedia ada    : Murid sentiasa dilatih untuk bersuci semasa dirumah.

Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah/ Masa/Isi Pelajaran

                Aktiviti Guru

        Aktiviti Murid
ABM/KBKK/
              Nilai
Set Induksi
(5 Minit)
Alat-alat untuk bersuci
  1. Guru menayangkan slaid alat-alat yang digunakan untuk bersuci.

  1. Guru menyakan kepada murid gambar apakah ini?
  1. Murid melihat tayangan guru dengan berhati-hati dan bersungguh-sungguh,
  2. Murid menjawab bertanyaan guru berdasarkan tayangan slaid tadi.
ABM:LCD

Nilai: Bersungguh-sungguh.
Langkah 1:
(10 Minit)
Sumbang saran alat-alat bersuci
  1. Guru menunjukkan satu persatu gambar alat-alat yang digunakan untuk bersuci.
  2. Guru menerangkan alat-alat yang digunakan untuk bersuci.

  1. Murid mengamati satu persatu alat-alat yang ditunjukkan satu persatu.
  2. Murid mendengar dengan teliti penerangan guru tentang alat yang digunakan ujntuk bersuci.
ABM: Gambar


Nilai:
Bersungguh-sungguh
Langkah 2:
(15 Minit)
Cara-cara bersuci dengan betul
  1. Guru menunjukkan cara-cara untuk bersuci dengan betul.
  2. Guru meminta murid mendengar dan memahami dengan betul cara bersuci.
  3. Guru meminta murid menyebut semula.
  1. Murid melihat cara-cara bersuci dengan betul.

  1. Murid mendengar penerangan guru.

  1. Murid menunjukkan semula cara-cara untuk bersuci dengan betul.
  2. Murid –murid berhati-hati dalam melaksanakannya.
ABM: Bahan-bahan maujud (Batu, Air)



Nilai: Cermat dan bersih





Langkah 3:
(10 Minit)
Permainan uji minda
  1. Guru meminta murid menyebut semula alat-alat yang digunakan untuk bersuci.
  2. Guru meminta murid supaya bersedia untuk di uji.
  3. Guru meminta murid bergerak menjadi 3 kumpulan.
  1. Murid menyebut semula alat-alat untuk bersuci.

  1. Murid –murid bersedia untuk permainan uji minda.
  2. Murid membahagikan kepada 3 kumpulan.
  3. Murid menjawab soalan secara bergilir-gilir.
ABM: LCD




Nilai: Berhati-hati dalam menjawab
Langkah 4:
(10 Minit)
Analisa bahan makanan
  1. Guru menanyakan kepada murid kenapa bahan makanan  tidak dibenarkan untuk bersuci.
  2. Guru menyarankan kepada murid kesan jika bahan makanan  digunakan kepada murid.
  1. Murid menjawab soalan guru dengan berhati-hati.

  1. Murid mendengar saranan guru kenapa bahan makanan tidak boleh digunakan untuk bersuci.
  2. Murid memahami apa yang disarankan oleh guru.
ABM: Bahan Makanan
Penutup
(5Minit)
Rumusan
  1. Guru mmeminta murid mengaulang semula kesan jika bersuci dengan bahan makan.
  2. Guru berpesan agar murid lebioh menghormati dan menghargai makanan.
  1. Murid mengulang semula kesan bersuci dengan vahan makanan satu persatu.
  2. Murid berjanji akan mengikut cakap guru.

Sumbang saran
Nilai: Menghargai makanan/
Bersyukur